Textilní galanterie


Textilní galanterie je pojem, který zahrnuje celou škálu výrobků, se kterými se setkáváme v našem každodenním životě. Ať jsou to nejrůznější příze, vlna nebo knoflíky a zipy na našem oblečení nebo ozdoby, stuhy, gumičky a různé doplňky na bytovém textilu u nás doma. Obchody s textilní galanterií často navštěvují švadleny a krejčí. Zde si mohou vybrat z různých druhů, značek a široké barevné škály výrobků.
th (1)
Také ženy, které mají ruční práce jako koníček, například je baví háčkování, pletení a vyšívání, si zde přijdou na své. V obchodech s textilní galanterií naleznete jehlice a háčky na háčkování různých velikostí a tloušťky a také bavlněné příze různých barev a síly. Příze mohou být podle síly rozděleny na zimní, letní i celoroční. Také se vyrábí z přírodních i směsových materiálů, například bavlna-akryl, bavlna-viskóza… Na našem webu najdete nabídku produktů textilní galanterie.
Také bez knoflíků se jen těžko obejdeme. Fungují jako spojovací mechanismus a zároveň jako ozdoba. Vyrábí se v různých velikostech a tvarech. Mohou být dvoudírkové i čtyřdírkové. Při jejich výrobě se používají různé materiály například dřevo, rohovina a kosti zvířat, perleť ze schránek plžů, kovy i plasty. Některé značky si nechávají na knoflíky vyrazit svoje loga.
th (2)
I nitě jsou různých druhů. Rozlišují se podle délky návinu pro domácí šicí stroje i pro průmyslové použití. Také má každá jinou pevnost, stálobarevnost i povrchovou hladkost a odolnost vůči oděru. Vyrábí se z přírodních, polyesterových vláken, dokonce i kovů. Měly bychom se rozhodovat podle toho, k jakému účelu budou použity. Mezi univerzální nitě patří ty polyesterové. Síla nitě je u ní vždy uvedena. Platí, že čím vyšší číslo, tím silnější nit je. Důležitá je i kvalita nití, neměly by se samy kroutit, jinak se budou při šití zamotávat a bude nás to zdržovat. Při šití jednobarevných oděvů by se měla použít barva nitě o jeden až dva odstíny tmavší, protože při praní mohou vyblednout.